NEDEN? DİYE SORMA LİNÇ ET!

0
92
-Article Top-

NTV, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Darüşşafaka öğrencilerini konuk etti. NTV sunucusu, canlı yayına katılan Darüşşafaka öğrencisine gelecek planlarını sordu. Öğrenci; “Almanya Köln Üniversitesinde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum” cevabını verdi.

Sunucu çocuğa;  “Hayır” cevabını verdikten sonra sözlerine şöyle devam etti; “23 Nisan’da hayallerimize hiç sınır koymuyoruz tabi ki. Nerede okumak istediğine kadar karar vermiş öğrencimiz, sadece tıp okumak istemiyor, Köln Üniversitesi diyecek kadar da kararını vermiş bir öğrenci.”

-Article Inline-

Öğrencinin cevabı, sosyal paylaşım sayfalarında yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı  ve küçücük çocuk adeta linç edildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, programın görüntüsünü paylaşarak attığı tweet’te, “Dünya’ya ümitle bakan bir evladımız hayallerini gerçekleştirmek için Almanya’da okuyup Almanya vatandaşı olmak istiyorsa, başta biz siyasiler silkelenip derin derin düşünmek zorundayız. Gençleri Türkiye’ye inandırmak en temel önceliğimiz olmalıdır.

Gençlerimiz hayallerini Türkiye’de gerçekleştirsin.Daha özgürlükçü, daha katılımcı, daha çoğulcu, daha müreffeh ve hep birlikte bir Türkiye hayallerimiz için bizim gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamak istemeyen herkesin yerine kendimizi koyup, toplumsal mutabakat ne olmalı temel mesele bu.”dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Başımızı iki elimizin arasına alıp, bu yavrumuzun neden böyle bir hayal kurduğunu düşünelim. Hep birlikte, dünya çocuklarının ülkemizin vatandaşı olmayı hayal ettiği bir Türkiye inşa etmeye gayret edelim” dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yorumu ise komik ötesiydi. Bahçeli, çocuğun açıklamalarından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tutarak; ”O yavrucağa alman vatandaşı olma hayali kurdurtacak ne yaptın ey Kılıçdaroğlu?” dedi.

NTV’de ki  röportajda Alman vatandaşı olmak istediğini söylediği için kendisini linç edenler, o kız çocuğunun annesinin anneler gününde kalp krizinden öldüğünü, sırf bu yüzden dünyadaki en iyi kalp damar cerrahi merkezlerinden biri olan Köln Üniversitesini kendine hedef koyduğunu da bilerek linç girişiminde bulunsunlar. 

Kırklareli’nde bile onlarca tanıdığım, dedesinden, babasından Bulgar vatandaşı olmanın yollarını aramaktalar. İnsanlar artık ülkemiz adına umutlarını yitirmişlikle vatandaşlık alma derdine düşmüşlerdir. Anladık da, küçücük bir kız çocuğu acaba  neden Alman vatandaşı olmayı düşünür?  İşte işin acı tarafı el kadar o çocuk bile bu ülkeye dair umutlarını yitirmiş ve  çareyi Alman vatandaşı olmakta  bulmuştur.   Onu umutsuzluğa düşüren, bu ülkede aydınlık bir gelecek hayali kurmasına mani olanlar  utansın. Dünya vatandaşı olmayı istemek değil ülkeyi dünyadan koparmak kabahattir.

Ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğinin olmadığı, gelecek kaygısının, işsizliğin çığ gibi büyüdüğü bir gerçektir. Genç yaşta çocuklarımızın Avrupa’ya göç etmeyi bir kurtuluş gibi görmesi, 13-15 yaşındaki çocukların dahi ülkeyi terk ederek güvenli, güzel bir geleceğe ulaşacaklarına inandığı bir noktaya gelmişsek durum gerçekten  vahim bir hal almıştır. Türkiye’de asgari ücret 2020 lira. Bugünkü Euro kuruyla hesaplarsak, 303 Euro. Bugün Almanya’ya gidip, tuvalet temizleseniz 1.500 Euro alacaksınız.

Babamlar Bulgaristan göçmeni. Soyumuz  Karaman beyliğine dayanıyor. Osmanlı, sıkça  ayaklanan tebaasını isyan etmesin, ayaklanmasın diye Balkanlara sürmüş. Cumhuriyet döneminde  bir kısmı mübadele ile ki bu uygulamaya Lozan Antlaşması sırasında karar verildiği için kısaca Lozan Mübadelesi de denir. Antlaşmanın esaslarına dayanılarak yapılan, ülke nüfuslarının karşılıklı olarak yer değişmesi ile oluşan göçler. Bir kısmı da 1989 yılında Bulgaristan’ın Türkleri, baskı ve zulüm ile zorunlu göçe tabi tutmasıyla Ana vatanlarına  dönmüşler.  Bulgaristan’da  doğru düzgün mal ve üretim yok, bu yüzden yoğun bir şekilde Türkiye’ye gelip alış veriş yapıyorlar  ama insana verilen değer Türkiye’dekinden fazla. Beğenmediğimiz Bulgaristan’ın levası bizim paramızın neredeyse dört katına yaklaştı. Bulgaristan’da  kurallara da uyuluyor. Ya Türkiye’de?

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun;  Türkiye hayallerimiz için bizim gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamak istemeyen herkesin yerine kendimizi koyup, toplumsal mutabakat ne olmalı diye düşünmeliyiz. Temel mesele bu.” Cümlesi hükümet yetkilileri tarafından  mutlak surette dikkate alınmalıdır. Şapkayı önlerine koyarak düşünmek  ve çare bulmak zorundadırlar.

-Article Bottom-

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz!
Lütfen adınızı giriniz